The 63rd GRAMMY Awards Winners

The 63rd | GRAMMY Awards | Winners -DJITUNEZ.COM

The 63rd | GRAMMY Awards | Winners.

The 63rd GRAMMY Awards Winners.

Grammy trophies sit in the press room

The GRAMMY Awards ceremony had been aired on Sunday, March 14, 2021, on CBS!

The night was programmed to feature performances from Cardi B and Megan Thee Stallion, Taylor Swift,

Billie Eilish, Bad Bunny, BTS, Bruno Mars and Anderson, Paak’s band Silk Sonic, DaBaby, Harry Styles,

Lil Baby, HAIM, Burna Boy and many others.

GRAMMY.

(Grammy Awards 2021…) Recording Academy is the world’s foremost society of musical professionals

and is dedicated to celebrating, honoring, and sustaining music’s past, present and future.

The 63rd GRAMMY Awards recognize recordings released between Sept. 1, 2019, and Aug. 31, 2020.

It said to have 73 categories i.e 73 Awards.

The 63rd | GRAMMY Awards | Winners.

Nominees.

Topping the field of contenders is Beyoncé, who got nine affirmations across eight categories.

Taylor Swift, Dua Lipa, and Roddy Ricch are all up for six awards.

Bridger’s is up for Best New Artist, too, alongside Megan Thee Stallion, KAYTRANADA, Doja Cat, and others.

After sweeping off the event last year, Billie Eilish is again nominated for Record of the Year and Song of the Year.

Losing after Angelina Kidjo last year, Burna Boy is still again nominated for Best Global Music Album Award.

BTS, Tame Impala, Post Malone, Bad Bunny, Drake, Black Pumas, Pop Smoke, Travis Scott, and more are also nominated in this years award.

Presented by recent three-time GRAMMY nominee Jhené Aiko,

The 63rd Grammy Awards was streamed live globally via GRAMMY.com.

SEE FULL LIST OF WINNERS BELOW;

  • Best Rock Song

Phoebe Bridgers – Kyoto

Tame Impala – Lost in Yesterday

Big Thief – Not

Fiona Apple – Shameika

WINNER: Brittany Howard – Stay High

  • Best Metal Performance

WINNER: Body Count – Bum-Rush

Code Orange – Underneath

In the Moment – The In-Between

Poppy – Bloodmoney

Power Trip – Executioner’s Tax (Swing of the Axe) – Live

  • Best Rock Performance

WINNER: Fiona Apple – Shameika

Big Thief – Not

Phoebe Bridgers – Kyoto

HAIM – The Steps

Brittany Howard – Stay High

Grace Potter – Daylight

  • Best Rap Album

D SMOKE – Black Habits

Freddie Gibbs & The Alchemist – Alfredo

Jay Electronica – A Written Testimony

WINNER: Nas – King’s Disease

Royce 5’9” – The Allegory

Best Rap Performance

Big Sean Featuring Nipsey Hussle – Deep Reverence

DaBaby – Bop

Jack Harlow – What’s Poppin

Lil Baby – The Bigger Picture

WINNER: Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé – Savage

Pop Smoke – Dior

  • Best Traditional Pop Vocal Album

(Burt Bacharach &) Daniel Tashian – Blue Umbrella

Harry Connick, Jr. – True Love: A Celebration of Cole Porter

WINNER: James Taylor – American Standard

Rufus Wainwright – Unfollow the Rules

Renée Zellweger – Judy

  • Best Pop Duo/Group Performance

J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy – Un Dia (One Day)

Justin Bieber Featuring Quavo – Intentions

BTS – Dynamite

WINNER: Lady Gaga with Ariana Grande – Rain On Me

Taylor Swift Featuring Bon Iver – Exile

Best R&B Album

Ant Clemons – Happy 2 Be Here

Giveon – Take Time

Luke James – To Feel Love/d

WINNER: John Legend – Bigger Love

Gregory Porter – All Rise

  • Best Progressive R&B Album

Jhené Aiko – Chilombo

Chloe X Halle – Ungodly Hour

Free Nationals – Free Nationals

Robert Glasper – F*** Yo Feelings

WINNER: Thundercat – It Is What It Is

  • Best R&B Song

WINNER: Robert Glasper Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello – Better Than I Imagine

Beyoncé – Black Parade

Tiana Major9 & EARTHGANG – Collide

Chloe x Halle – Do It

Skip Marley & H.E.R. – Slow Down

The 63rd | GRAMMY Awards | Winners.

Best Traditional R&B Performance

The Baylor Project Featuring Jean Baylor & Marcus Baylor – Sit on Down

Chloe x Halle – Wonder What She Thinks of Me

Mykal Kilgore – Let Me Go

WINNER: Ledisi – Anything for You

Yebba – Distance

  • Best Latin Jazz Album

Afro-Peruvian Jazz Orchestra – Tradiciones

WINNER: Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra – Four Questions

Chico Pinhero – City of Dreams

Gonzalo Rubalcaba & Aimée Nuviola – Viento y Tiempo – Live at Blue Note Tokyo

Poncho Sanchez – Trane’s Delight

  • Best Large Jazz Ensemble Album

Gregg August – Dialogues on Race

John Beasley – Monk’estra Plays John Beasley

Orrin Evans and the Captain Black Big Band – The Intangible Between

John Hollenbeck with Theo Bleckmann, Kate McGarry, Gary Versace, and the Frankfurt Radio Big Band – Songs You Like a Lot

WINNER: Maria Schneider Orchestra – Data Lords

Best Jazz Instrumental Album

Ambrose Akinmusire – On the Tender Spot of Every Calloused Moment

Terri Lyne Carrington and Social Science – Waiting Game

Gerald Clayton – Happening: Live at the Village Vanguard

WINNER: Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade – Trilogy 2

Redman Mehldau McBride Blade – Roundagain

  • Best Jazz Vocal Album

Thana Alexa – Ona

WINNER: Kurt Elling featuring Danilo Pérez – Secrets Are the Best Stories

Carmen Lundy – Modern Ancestors

Somi with Frankfurt Radio Big Band – Holy Room: Live at the Alte Oper

Kenny Washington – What’s the Hurry

  • Best Improvised Jazz Solo

Christian Scott aTunde Adjuah – Guinivere

Pachamama – Regina Carter

Gerald Clayton – Celia

WINNER: Chick Corea – All Blues

Joshua Redman – Moe Honk

  • Best Alternative Music Album

WINNER: Fiona Apple – Fetch the Bolt Cutters

Beck – Hyperspace

Phoebe Bridgers – Punisher

Brittany Howard – Jaime

Tame Impala – The Slow Rush

  • Best Musical Theater Album

Amélie

American Utopia on Broadway

WINNER: Jagged Little Pill

Little Shop of Horrors

The Prince of Egypt

Soft Power

Best Comedy Album

WINNER: Tiffany Haddish – Black Mitzvah

Patton Oswalt – I Love Everything

Jim Gaffigan – The Pale Tourist

Bill Burr – Paper Tiger

Jerry Seinfeld – 23 Hours to Kill

  • Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

Flea – Acid For The Children: A Memoir

Ken Jennings – Alex Trebek – The Answer Is…

WINNER: Rachel Maddow – Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Destructive Industry on Earth

Ronan Farrow – Catch And Kill

READ More  Davido Exposes Man Who Scammed Him Of £10,000 pounds

Meryl Streep (& Full Cast) – Charlotte’s Web (E.B. White)

The 63rd | GRAMMY Awards | Winners.

Best Children’s Music Album

WINNER: Joanie Leeds – All the Ladies

Justin Roberts – Wild Life

  • Best Global Music Album

Antibalas – FU Chronicles

WINNER: Burna Boy – Twice As Tall

Bebel Gilberto – Agora

Anoushka Shankar – Love Letters

Tinariwen – Amadjar

  • Best Reggae Album

Buju Banton – Upside Down 2020

Skip Marley – Higher Place

Maxi Priest – It All Comes Back to Love

WINNER: Toots & the Maytals – Got to Be Tough

The Wailers – One World

Best Regional Roots Music Album

Black Lodge Singers – My Relatives “Nikso Kowaiks”

Cameron Dupuy and the Cajun Troubadours – Cameron Dupuy and the Cajun Troubadours

N? Wai Eh? – Lovely Sunrise

WINNER: New Orleans Nightcrawlers – Atmosphere

Sweet Cecilia – A Tribute to Al Berard

  • Best Folk Album

Bonny Light Horseman – Bonny Light Horseman

Leonard Cohen – Thanks for the Dance

Laura Marling – Song for Our Daughter

The Secret Sisters – Saturn Return

WINNER: Gillian Welch & David Rawlings – All the Good Times

  • Best Contemporary Blues Album

WINNER: Fantastic Negrito – Have You Lost Your Mind Yet?

Ruthie Foster Big Band – Live At the Paramount

G. Love – The Juice

Bettye LaVette – Blackbirds

North Mississippi Allstars – Up And Rolling

Best Traditional Blues Album

Frank Bey – All My Dues Are Paid

Don Bryant – You Make Me Feel

Robert Cray Band – That’s What I Heard

Jimmy “Duck” Holmes – Cypress Grove

WINNER: Bobby Rush – Rawer Than Raw

  • Best Bluegrass Album

Danny Barnes – Man on Fire

Thomm Jutz – To Live in Two Worlds Vol. 1

Steep Canyon Rangers – North Carolina Songbook

WINNER: Billy Strings – Home

Various Artists – The John Hartford Fiddle Tune Project , Vol. 1

  • Best Americana Album

Courtney Marie Andrews – Old Flowers

Hiss Golden Messenger – Terms of Surrender

WINNER: Sarah Jarosz – World on the Ground

Marcus King – El Dorado

Lucinda Williams – Good Souls Better Angels

  • Best American Roots Song

The Secret Sisters – Cabin

Sierra Hull – Ceiling to the Floor

Sarah Jarosz – Hometown

WINNER: John Prine – I Remember Everything

Lucinda Williams – Man Without a Soul

  • Best American Roots Performance

Black Pumas – Colors

Bonny Light Horseman – Deep in Love

Brittany Howard – Short and Sweet

Norah Jones & Mavis Staples – I’ll Be Gone

WINNER: John Prine – I Remember Everything

  • Best Song Written for Visual Media

Taylor Swift – Beautiful Ghosts

Brandi Carlile – Carried Me With You

Idina Menzel & Aurora – Into the Unknown

WINNER: Billie Eilish – No Time to Die

Cynthia Ervio – Stand Up

The 63rd | GRAMMY Awards | Winners.

Best Score Soundtrack for Visual Media

Max Richter – Ad Astra

Kamasi Washington – Becoming

WINNER: Hildur Guðnadóttir – Joker

Thomas Newman – 1917

John Williams – Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Best Compilation Soundtrack for Visual Media

A Beautiful Day in the Neighborhood

Bill & Ted Face the Music

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Frozen 2

WINNER: Jojo Rabbit

  • Best Contemporary Classical Composition

Thomas Adès – Adès: Concerto for Piano and Orchestra

Richard Danielpour – Danielpour: The Passion of Yeshua

Carlisle Floyd – Floyd, C.: Prince of Players

Ted Hearne – Hearne, T.: Place

WINNER: Christopher Rouse – Rouse: Symphony No. 5

Best Classical Compendium

Mark Stone & Christianne Stotijn – Adès Conducts Adès

Clément Mao-Takacs – Saariaho: Graal Théâtre; Circle Map; Nieges; Vers Toi Qui Es Si Loin

José Serebrier – Serebrier: Symphonic Bach Variations; Laments and Hallelujahs; Flute Concerto

WINNER: Isabel Leonard – Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke

Matt Haimovitz – Woolf, L.P.: Fire and Flood

  • Best Classical Solo Vocal Album

Stephen Powell – American Composers at Play – William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto

Nicholas Phan – Clairières – Songs by Lili & Nadia Boulanger

Cecilia Bartoli – Farinelli

Brian Giebler – A Lad’s Love

WINNER: Sarah Brailey & Dashon Burton – Smyth: The Prison

  • Best Classical Instrumental Solo

Kirill Gerstein – Adès: Concerto for Piano and Orchestra

Igor Levit – Beethoven: Complete Piano Sonatas

Augustin Hadelich – Bohemian Tales

Daniil Trifonov – Destination Rachmaninov – Arrival

WINNER: Richard O’Neill – Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

WINNER: Pacifica Quartet – Contemporary Voices

Brooklyn Rider – Healing Modes

Ted hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra: Hearne, T: Place

Devonté Hynes & Third Coast Percussion – Hynes: Fields

Dover Quartet – The Schumann Quartets

  • Best Choral Performance

The Crossing – Carthage

WINNER: James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth;

Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers – Danielpour: The Passion of Yeshua

Joseph Charles Beutel & Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke’s; Cathedral Choral Society,

The Clarion Choir, Kansas City Chorale & The Saint Tikhon Choir – Kastalsky: Requiem

Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell;

Oratorio Society Of New York Orchestra; Oratorio Society Of New York Chorus – Moravec: Sanctuary Road

Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble – Once Upon a Time

Best Opera Recording

Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus – Dello Joio: The Trial at Rouen

Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Chorus – Floyd, C.: Prince of Players

WINNER: The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus – Gershwin: Porgy and Bess

Il Pomo D’Oro – Handel: Agrippina

Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin – Zemlinsky: Der Zwerg

  • Best Orchestral Performance

Oregon Symphony – Aspects of America – Pulitzer Edition

Iceland Symphony Orchestra – Concurrence

San Francisco Symphony – Copland: Symphony No. 3

WINNER: Los Angeles Philharmonic – Ives: Complete Symphonies

Finnish Radio Symphony Orchestra – Lutos?awski: Symphonys Nos. 2 & 3

Best Tropical Latin Album

José Alberto “El Ruiseñor” – Mi Tumbao

Edwin Bonilla – Infinito

READ More  “I Was Rejected By Don Jazzy & Banky W Before Joining Mavin Records ” -Tiwa Savage Shares

Jorge Celedon & Sergio Luis – Sigo Cantado al Amor (Deluxe)

WINNER: Grupo Niche – 40

Victor Manuelle – Memorias de Navidad

  • Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

Alejandro Fernández – Hecho en México

Lupita Infante – La Serenata

WINNER: Natalia Lafourcade – Un Canto por México, Vol. 1

Mariachi Sol de Mexico de Jose Hernandez – Bailando Sones Huapangos con Mariachi Sol de Mexico de Jose Hernandez

Christian Nodal – Ayayay!

  • Best Latin Rock or Alternative Album

Bajofondo – Aura

Cami – Monstruo

Culturo Profética – Sobrevolando

WINNER: Rito Paez – La Conquesta del Espacio

Lido Pimienta – Miss Colombia

Producer of the Year, Classical

Blanton Asplaugh

WINNER: David Frost

Jesse Lewis

Dmitriy Lipay

Elaine Martone

  • Best Engineered Album, Classical

JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic

Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus – Danielpour: The Passion of Yeshua

David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus – Gershwin: Porgy and Bess

Devonté Hynes & Third Coast Percussion – Hynes: Field

Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic – Ives: Complete Symphonies

WINNER: Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra – Shostakovich: Symphony No. 13, “Babi Yar”

Best Remixed Recording

Phil Good – Do You Ever (Rac Mix)

Deadmau5 – Imaginary Friends (Morgan Page Remix)

Jasper Street Co. – Praying for You (Louie Vega Main Mix)

WINNER: Saint Jhn – Roses (Imanbek Remix)

Bazzi – Young & Alive (Bazzi vs. Haywyre Remix)

  • Best Engineered Album, Non-Classical

Devon Gifillian – Black Hole Rainbow

Katie Pruitt – Expectations

WINNER: Beck – Hyperspace

Brittany Howard – Jaime

Sierra Hull – 25 Trips

  • Best Historical Album

Unique Quartette – Celebrated, 1985-1896

Nat King Cole – Hittin’ the Ramp: The Early years (1936-1943)

WINNER: Mister Rogers – It’s Such a Good Feeling: The Best of Mister Rogers

Prince – 1999 Super Deluxe Edition

Orchestral Maneuvers in the Dark – Souvenir

Bela Fleck – Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions

Best Album Notes

Various Artists – At the Minstrel Show: Minstrel Routines from the Studio 1894-1926

Various Artists – The Bakersfield Sound: Country Music Capital of the West, 1940-1974

WINNER: The Replacements – Dead Man’s Pop

Various Artists – The Missing Link: How Gus Haenschen Got Us from Joplin to Jazz and Shaped the Music Business

Nat Shusloff – Out of a Clear Blue Sky

  • Best Boxed or Special Limited Edition Package

Paul McCartney – Flaming Pie (Collector’s Edition)

Grateful Dead – Giants Stadium 1987, 1989, 1991

Depeche Mode – Mode

WINNER: Wilco – Ode to Joy

Various Artists – The Story of Ghostly International

  • Best Recording Package

Coldplay – Everyday Life

Lil Wayne – Funeral

Grouplove – Healer

Caspian – On Circles

WINNER: Desert Sessions – Vols. 11 & 12

  • Best Roots Gospel Album

Mark Bishop – Beautiful Day

The Crabb Family – 20/20

The Erwins – What Christmas Really Means

WINNER: Fisk Jubilee Singers – Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album)

Ernie Haase & Signature Sound – Something Beautiful

Best Contemporary Christian Music Album

Cody Carnes – Run to the Father

Hillsong Young & Free – All of My Best Friends

We The Kingdom – Holy Water

Tauren Wells – Citizen of Heaven

WINNER: Kanye West – Jesus Is King

  • Best Gospel Album

Antony Brown & group therAPy – 2ECOND WIND: READY

Myron Butler – My Tribute

Ricky Dillard – Choirmaster

WINNER: PJ Morton – Gospel According to PJ

Kierra Sheard – Kierra

  • Best Contemporary Christian Music Performance/Song

Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship – The Blessing (Live)

Lecrae Featuring Kirk Franklin – Sunday Morning

We The Kingdom – Holy Water

Tauren Wells Featuring Jenn Johnson – Famous For (I Believe)

WINNER: Zach Williams & Dolly Parton – There Was Jesus

  • Best Gospel Performance/Song

Melvin Crispell III – Wonderful Is Your Name

Ricky Dillard Featuring Tiff Joy – Release (Live)

Rodney “Darkchild” Jerkins Presents: The Good News – Come Together

Travis Greene – Won’t Let Go

WINNER: Jonathan McReynolds & Mali Music – Movin’ On

Best New Age Album

Laurie Anderson, Tenzin Choegyal, and Jesse Paris Smith – Songs from the Bardo

Priya Darshini – Periphery

Superposition – Form//Less

WINNER: Jim “Kimo” West – More Guitar Stories

Cory Wong & Jon Batiste – Meditations

  • Best Music Film

Beastie Boys – Beastie Boys Story

Beyoncé – Black Is King

Freestyle Love Supreme – We Are Freestyle Love Supreme

WINNER: Linda Ronstadt – Linda Ronstadt: The Sound of My Voice

ZZ Top – That Little Ol’ Band From Texas

  • Best Music Video

WINNER: Beyoncé – Brown Skin Girl

Future Featuring Drake – Life Is Good

Anderson .Paak – Lockdown

Harry Styles – Adore You

Woodkid – Goliath

  • Best Arrangement, Instruments and Vocals

John Beasley & Maria Mendes – Asas Fechadas

WINNER: Jacob Collier – He Won’t Hold You

Erin Bentlage, Sara Gazarek, Johnkaye Kencridk & Amanda Taylor – Desert Song

Alan Broadbent & Pat Metheny – From This Place

Talia Billig, Nic Hard & Becca Stevens – Slow Burn

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

Hildur Guðnadóttir – Bathroom Dance

WINNER: John Beasley – Donna Lee

Remyle Boef- Honeymooners

Alvin Chea & Jarrett Johnson – Lift Every Voice and Sing

Jeremy Levy – Uranus: The Magician

  • Best Instrumental Composition

Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra – Baby Jack

Christian Sands – Be Water II

Alexandre Desplat – Plumfield

WINNER: Maria Schneider – Sputnik

  • Best Contemporary Instrumental Album

Christian Scott Atunde Adjuah – Axiom

Jon Batiste – Chronology of a Dream: Live at the Village Vanguard

Black Violin – Take the Stairs

Grégoire Maret, Romain Collin & Bill Frisell – Americana

WINNER: Snarky Puppy – Live at the Royal Albert Hall

  • Best Dance/Electronic Album

Arca – Kick I

Baauer – Planet’s Mad

Disclosure – Energy

WINNER: Kaytranada – Bubba

Madeon – Good Faith

Best Dance Recording

Diplo & SIDEPIECE – On My Mind

Disclosure Featuring Aminé & Slowthai – My High

Flume Featuring Toro y Moi – The Difference

Jayda G – Both of Us

WINNER: Kaytranada Featuring Kali Uchis – 10%

Leave a Reply

Your email address will not be published.